Isı Gösterge ve Kontrol

    On-Off Sıcaklık Kontrol Cihazları:
    Kullanıcının programlamasıyla birçok farklı sistemde çalışabilmektedir. Günümüzde kullanıldığı sektörler ; makina imalat, tekstil, otomotiv, gıda, plastik, cam ve petrokimya endüstrisidir.

    On-Off kontrollu cihazların çıkış direk olarak komut verilen makinaya bağlı olarak çalışırlar. Sıcaklık istenilen değerden farklılık gösterdiğinde açık veya kapalı olarak dengelenme sağlarlar. Orta ayarları bulunmamaktadır, bu nedenle sıcaklıkta dalgalanmalar meydana gelebilir. Kusursuz sıcaklık kontrolu gerektirmeyen sistemlerde başarıyla kullanılmaktadırlar. 

On Off Kontrol

    PID Sıcaklık Kontrolu:
    Hassas ve dengeli bir şekilde sıcaklık kontrolu yapılmasını sağlarlar. Sistem istenilen sıcaklığa yaklaştığında uygun oranda ısıtıcılardaki gücü keser veya arttırır. Böylece ani sıcaklık artışlarına mani olunarak dengeli kontrol sağlanır. Daha çok imalat sanayinde kullanılan cihaz ; kütlenin sürekli olarak değiştiği, kütle küçüklüğünden enerji kaybı yaşanan ve ısı kaybının çok olduğu sistemlerde kullanılması tavsiye edilir.

PID Sicaklik Kontrol

    Isıtma - Soğutma Kontrol :
    Isıtma ve Soğutma gerektiren noktalarda cihazın çıkışına bağlı olan makinaya verdiği açma ve kapatma komutlarıyla görevini yerine getirir. Çalışma prensibi olarak On-Off tip sıcaklık kontrol cihazıyla benzerlik gösterir. Ayrılan en büyük özelliği sadece ısıtma veya soğutmada kullanılabilmeleridir. 

Isitma Sogutma Kontrol

    Analog Sıcaklık Kontrol Cihazları:
    Endüstrinin her alanında ve imalat sektöründeki sıcaklık kontrolu gerektiren noktalarda kullanılmaktadır. On-Off prensibiyle çalışanlarının yanı sıra PID bazlı oransal komut vererek kontrol sağlayan tipleri de mevcuttur. 

 Sicaklik Kontrol Analog

    Sıcaklık Sensörleri :
    Termokupullar genel olarak sıcaklık sensörü olarak kullanılırlar. Termokupulların değiştirilebilir, ucuz, standart montaj imkanı ve geniş bir sıcaklık aralığını ölçebilmeleri tercih nedeni olmalarını sağlar. 

Thermokupl

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

0 #4 Halil ÇERKEZ 23-02-2010 16:20
Doğalgazla çalışan lahmacun fırınında alev söndüğünde gazı otomatik kesmek için temokupl vana kullanabilirmiyiz.Uygulaması nasıl olmalı?
Alıntı
0 #3 adem talihsizoğlu 19-10-2009 22:12
ben kültür mantarı yetiştirmek için sıcaklık kontrolü,nem kontrolü ve sulamak icin belli aralık larda suyu zerrecik olarak fıslatacak otamatik olarak gün boyu bu saydıklarımı düzenliyecek kumanda sıstemi icin gerekli olan şartellere ihtiyacım vardır. bunların fiyat listesiyle bana gön deermenizi ve önerilerinizi bekliyorum. çalışşmalarınızda başarılar dilerim
Alıntı
0 #2 Zeki Yıldız 17-04-2009 09:50
merhaba, On-Off Sıcaklık Kontrol Cihazları ile ayrıntılı bilgi verebilirmisini. bide fiyat konusunda bilgi verebilirmisiniz. teşekkürler
Alıntı
0 #1 Murat Akkaya 23-12-2008 12:36
Kurşun eritme potamızda 316 CRNı L tipi Termokupl kullanmaktayız. 2-3 dökümden sonra termokupl koruyucu kılıf deforme olup deliniyor. Nasıl bir termokupl kullanmalıyız? Bilgi vermenizi rica ederiz.
Alıntı
© 2022 Yıldız Teknik Tesisat Malzemeleri Sanayi
Telefon: +90 (232) 433 60 72   Email: info@yildiz-teknik.com.tr

Arama